Zasady gry w blackjacka

Zasady gry w blackjacka

Blackjack to jedna z najpopularniejszych gier światowego sektora kasynowego. Jednak z różnych przyczyn początkujący gracze często ją pomijają, nie zdając sobie sprawy, że statystycznie jest jedną z najprzystępniejszych zabaw losowych, jakie można spotkać w kasynie. HellSpin сasino lub dowolne inne z najpopularniejszych portali oferujących gry dla Polaków, ma w swojej ofercie wiele różnych aplikacji oraz transmisji na żywo z blackjackiem, który osiąga rekordowe RTP na poziomie 99%.

Jeżeli należysz do tych graczy, którzy do tej pory omijali z daleka granie w blackjacka lub z różnych przyczyn nie chcieli tego robić, to zapoznaj się z niniejszym artykułem, który przybliży Ci typową rozgrywkę w blackjacka.

Przedstawienie stołu do gry w blackjacka

Rozgrywka odbywa się przy stole w kształcie półkola. Przy prostej krawędzi stoi gospodarz gry, z którym rywalizują gracze znajdujący się po stronie półkola. Na stole przygotowano osobne miejsce na zakłady oraz karty dla każdego z graczy przy stole.

Do gry używa się talii 52 kart – obecnym standardem jest wykorzystywanie wielu talii kart. Najczęściej jest ich pięć i są umieszczone w bucie, czyli specjalnym urządzeniu do przechowywania i tasowania. Talie są tasowane po każdej rundzie.

Zasady gry w blackjacka

Zasady gry w blackjacka

Blackjack to wewnętrzne pojęcie, określające osiągnięcie wyniku kart w ręce o wartości 21. Wtedy rozgrywka automatycznie jest uznana za zakończoną – zwycięstwem po tej stronie, której udało się zdobyć blackjacka.

Zabawa opiera się na rywalizacji z krupierem. Gospodarz rozdaje sobie i graczowi po dwie karty. Jedna z tych po stronie krupiera jest zawsze odkryta. Każda z kart ma swoją wartość:

  • od 2 do 10 – wartość nominału,
  • walet, dama, król – 10,
  • As – 1 lub 11 (w zależności od potrzeb gracza).

Po otrzymaniu kart gracz sprawdza, czy nie ma blackjacka (np. 10 i As), a następnie podejmuje decyzję o tym, co robi dalej. Celem rozgrywki jest rywalizacja z krupierem o osiągnięcie jak najbardziej zbliżonej wartości „ręki” do 21, ale jednocześnie nie przewyższając jej. Jeżeli gracz przeszarżuje, to automatycznie przegrywa partię.

Decyzje, które można podjąć to:

  • Hit (Dobranie) – gracz otrzymuje kolejną kartę od krupiera. Może to powtarzać do momentu osiągnięcia blackjacka lub przegranej.
  • Stand (Pas) – gracz jest zadowolony ze swoich kart i zdaje się na to, co przygotował krupier.
  • Double (Podwojenie) – gracz decyduje się podwoić stawkę i otrzymuje tylko jedną kartę.
  • Split (Rozdzielenie) – możliwość podzielenia ręki w przypadku otrzymania dwóch takich samych kart. Następnie gra obydwoma rękoma w sposób niezależny.
  • Insurance (Ubezpieczenie) – jeżeli odkrytą kartą krupiera jest As, to gracz może się zabezpieczyć, stawiając dodatkowy zakład równy połowie postawionego. Jeżeli okaże się, że krupier ma blackjacka, to graczy wygrywa 2:1.

Krupier zawsze zachowuje się zgodnie ze ściśle określonymi zasadami, które gracz powinien móc rozszyfrować już po kilku partiach. Zawsze dobiera lub pasuje zgodnie z konkretną wartością ręki.

Strategie gry w blackjacka

Zasady gry w blackjacka

Najwrażliwszym elementem gry w blackjacka jest moment podjęcia decyzji o dalszym działaniu w danej partii. Eksperci gry opracowali na przestrzeni lat specjalną strategię opierającą się na tabelach działań. Określają one optymalne decyzje przy każdym możliwym rozdaniu na stole. Jeżeli ktoś rozpoczyna swoją przygodę z blackjackiem, to zdecydowanie warto się z nimi zapoznać. W ten sposób można się nauczyć standardowych ruchów na podstawie sytuacji na stolę. Pozwoli to wyciągnąć odpowiednie wnioski i nabyć doświadczenie, które później można wykorzystać w samodzielnej rozgrywce.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *